остеопороз

З віком наші кістки часто втрачають здатність нести необхідні навантаження, ламаються, болять. Лікарі називають це захворювання остеопорозом. Чи можна його уникнути, а якщо хвороба вже виникла, то хоча б зупинити її розвиток? На питання «Лікувальних вістей» відповідає к. м. н., лікар-ендокринолог Ж. О. БІЛА. – Жанна Євгеніївна, що це за хвороба – остеопороз? – Остеопороз – це зниження міцності кісток, підвищена схильність до переломів. З віком у людей поступово відбувається втрата кісткової маси, може порушуватися структура кісткової тканини.

Положення посилюють куріння, алкоголь, недолік кальцію в їжі, гіподинамія. У жінок втрата кісткової маси особливо швидко розвивається після настання менопаузи, тому вони страждають від переломів навіть при невеликій травмі. Втрата кісткової маси відбувається непомітно і часто виявляється вже після травми. 85% випадків остеопорозу припадає на людей похилого віку. Набагато рідше зустрічаються юнацький остеопороз та ідіопатичний (з невідомих причин). А ще буває вторинний остеопороз, пов’язаний з низкою хронічних захворювань або прийомом деяких лікарських препаратів. – Чому ж так небезпечно це захворювання? – При остеопорозі переломи відбуваються при мінімальному травмуючому впливі або навіть взагалі без нього: при підйомі тягарів, падінні з висоти власного росту, чханні, кашлі і т. д. Але найбільш часто трапляються переломи тіл хребців, які часом відбуваються взагалі без травматичної дії. При будь-яких переломів (особливо небезпечні переломи шийки стегна) пацієнти страждають від хронічного болю. Багато втрачають здатність себе обслуговувати і самостійно пересуватися. Дуже високий ризик несприятливого результату лікування, аж до летального. – Які зовнішні прояви остеопорозу? – Як правило, остеопороз протікає непомітно і вперше проявляється переломами кісток. Наприклад, жінка падала і в 30, і в 35 років без наслідків, а в 50, через 2 роки після початку менопаузи, впала точно так само, але зламала променеву кістку руки або кістки гомілки. Дуже часто виникає біль у спині, крижах, попереку, але причина її – компресійний перелом тіла хребця. Іноді вдається простежити зв’язок між появою болю і незграбним рухом, падінням, підйомом тяжкості, поворотом в ліжку. Біль посилюється при глибокому вдиху і кашлю, напруженні, зміні положення тіла. До 30% жінок з переломом тіла хребця протягом наступного року зазнають другий перелом. Множинні переломи хребців призводять до сутулості і зниження зростання, зменшується обсяг грудної клітки, живіт виступає вперед, на спині з’являються складки «зайвої шкіри». У запущених випадках порушуються функції внутрішніх органів, адже з хребта виходять нервові корінці до всіх органів і тканин! – Можливо необхідно збільшити споживання кальцію? – Якщо остеопороз вже виник, можна скільки завгодно вживати кальцій і вітаміни групи D, але безрезультатно, тому що без впливу на кістковий обмін неможливо збільшити надходження кальцію в кісткову тканину. Добавки кальцію і вітаміну D ефективні тільки для профілактики остеопорозу у здорових літніх людей і для кращого набору піку кісткової маси у молоді (якщо в їх раціоні не вистачає кальцію). Ці добавки також абсолютно необхідні, якщо людина вже захворіла остеопорозом, але тільки разом з препаратом для лікування остеопорозу, який призначить лікар. Зазвичай ці препарати містять карбонат або цитрат кальцію з вітаміном D (400-500 мг кальцію в одній таблетці). Профілактика переломів

• Хворим на остеопороз рекомендується приймати щодня лікувальний препарат (за вказівкою лікаря), вітамін D і 1000 мг кальцію (міститься в 1 кг нежирного сиру, молока або молочних продуктів, в 150-170 г твердого сиру, 100 г насіння кунжуту і т. д.).

• При старечому остеопорозі забезпечте безпеку свого будинку і зменшите ймовірність падінь. Не забудьте про засоби опори – палиці, ходунки, поручні. Уникайте передозування засобів, що зменшують артеріальний тиск, розслабляють м’язи, транквілізаторів і снодійних.

• Танці, аеробіка, біг, ходьба й інші фізичні вправи з розумними навантаженнями на скелет дуже корисні для зміцнення кісток після настання менопаузи.

Причому молодим людям рекомендується 200 міжнародних одиниць (МО) вітаміну D в одній таблетці, літнім -400 ME.

– А які можливості лікування?

– При оптимальному лікуванні, розпочатому на ранній стадії остеопорозу (ще до розвитку переломів), можна домогтися збільшення мінеральної щільності кістки. Але треба набратися терпіння, адже перші результати ви побачите через 1 рік, а оптимальний результат розвивається через 2-3 роки безперервної терапії. Іноді доводиться продовжувати терапію до 5 років і відновлювати після перерви. Однак гарна постава і зниження ризику переломів при падінні того варті!