Сильна пульсація в скронях

 

Головная боль

Напевно, кожен з нас хоч раз у житті відчув приступ головного болю. Біль в голові може бути симптомом якого-небудь захворювання (невралгії, синуситу, остеохондрозу, гіпертонії тощо), а може бути окремою хворобою, яку іменують мігренню. Мігрень і головний біль — це не одне і те ж, хоча багато нерідко плутають ці поняття. Що ж таке мігрень і як з нею боротися? Детальніше розповість про це захворювання лікар-невролог, кандидат медичних наук Олексій Дмитрович МОЧЕЛОВ.

— Як відрізнити напад мігрені від інших видів головного болю?

— Мігрень відрізняють досить чіткі клінічні симптоми, При мігренозному нападі біль охоплює тільки одну половину голови, причому болить з правого боку, то з лівого. Якщо головний біль фіксується тільки в одному місці, то це не мігрень. Інтенсивність головного болю наростає поступово і приймає пульсуючий характер звичайно в області скронь. При мігрені головний біль триває протягом трьох годин і може тривати до трьох днів (72 години). Якщо больові відчуття тривають більше або менше покладеного терміну, то це вже не мігрень. Головний біль може супроводжуватися нудотою і навіть блювотою. Біль посилюється При русі, людина намагається уникати яскравого світла і гучних звуків, В більшості випадків мігрень носить спадковий характер і зазвичай передається по жіночій лінії. Чоловіки страждають від цього захворювання в три рази рідше, ніж жінки.

— Досить часто продукти харчування дають поштовх до розвитку хвороби.

—Як розпізнати «харчову» мігрень?

— Такого поняття, як «харчова» мігрень, не існує. Мігрень може супроводжуватися зоровими, руховими, вестибулярними порушеннями. І деякі харчові продукти провокують всі ці види мігрені. До найбільш «небезпечних» продуктів відносяться копченості, червона і чорна ікра, червоне вино, горіхи, шоколад, цитрусові. Всі ці продукти схожі між собою тим, що сприяють накопиченню гормону серотоніну в крові. А з-за порушень процесів обміну цього гормону виникає напад мігрені. Крім їжі мігренозний напад можуть викликати перевтома, стрес, зміни погоди і т. д. Механізм появи мігрені досі незрозумілий. Імовірно вона виникає як наслідок певних процесів у мозку, які супроводжуються різким зміною тонусу судин і порушеннями мозкового кровообігу. Така особливість організму індивідуальна. До речі, мігренню страждають частіше ті люди, чий мозок працює в посиленому режимі. Підвищена розумова активність може стати причиною розвитку нападів.

— В якому віці людина зазвичай стикається з цією хворобою?

— Найперші прояви мігрені виникають досить рано — у віці 10-20 років. Але це не повністю виражені напади, а лише початкові елементи. Класична мігрень з усіма її симптомами з’являється до 30 років, в самий активний період життя.

— Як не пропустити перші ознаки початку нападу і вчасно допомогти собі?

— Зазвичай люди відчувають наближення мігрені. Існує навіть медичне назва цього явища

— аура. Деколи мігрені передують незрозумілі спалахи перед очима, незвичайні запахи, відчуття неприємного присмаку у роті, болісно загострюється слух — звичні звуки починають дратувати. Через деякий час виникає головний біль. Існує ціла група препаратів, які дозволяють обірвати напад мігрені. Сучасні ліки блокують вироблення серотоніну. Таким чином порушується функціонування тієї системи обміну речовин, яка викликає напад. Антисеротоннновые препарати допомагають практично всім хворим на мігрень.

— А чаркою коньяку можна зупинити напад?

— Це залежить від фази мігренозного нападу, в яку буде випитий коньяк. Справа в тому, що алкоголь спочатку розширює судини, а потім їх звужує. При мігрені відбувається спазм судинних стінок,а потім паралітична (абсолютна) їх розширення, особливо в області скронь. При цьому судини на деякий час перестає скорочуватися. Тому вгадати фазу нападу дуже складно і алкоголь може посилити перебіг хвороби. А ось каву або міцний чай здатні обірвати напад мігрені. Існують також лікарські препарати з кофеїном, з допомогою яких можна купірувати напад. Іноді допомагає поліпшити стан прийом аспірину. Також можна використати спеціальні пластирі від мігрені . Але не можна забувати, що ліки та інші засоби підбираються індивідуально.

— Лікарські препарати зупиняють напад, але не позбавляють від повторного виникнення. Як часто мучать напади? Чи можна подовжити час ремісії (відсутність загострень)?

— Напади мігрені можуть виникати від кількох разів на тиждень декілька разів на місяць і навіть рік. Частота їх залежить від причин, які викликають мігрень. Крім екстреної допомоги є лікарські препарати. які застосовуються в якості профілактики. Їх підбирають індивідуально, оскільки вони впливають на людей по-різному.

— Значить, таблетки потрібно пити все життя?

— Так. Але крім лікарських препаратів хворим на мігрень допомагають ЛФК, масаж, санаторно-курортне лікування, водні процедури, фітотерапія, ароматерапія, голкорефлексотерапія, гомеопатія. Всі ці заходи носять загальнозміцнюючий характер і опосередковано впливають на гормональний статус, запобігаючи виникненню мігренозних нападів. Звичайно, вилікувати одними таблетками мігрень не можна, але при здоровому способі життя період ремісії подовжується до декількох років.

— Чи Правда, що мігрень може викликати інсульт?

— Зв’язок між виникненням інсульту і мігренню поки ще точно не доведена, чіткої залежності цих захворювань немає. Мігрень значно знижує якість життя: людина змушена уникати фізичних і розумових перевантажень, стресів, певних продуктів харчування і т. д.

— Якщо не лікувати мігрень, пройде вона самостійно?

— Найчастіше мігрень зникає до 55-60 років, що пов’язано з гормональною перебудовою організму в цьому віці. Бувають випадки, що мігрень проходить після народження дитини, після сильного стресу, але іноді це посилює перебіг хвороби.

— Яким чином ставиться точний діагноз?

— Хоча мігрень має характерні симптоми, лікарі все ж направляють хворих на комп’ютерну томографію, ядерно-магнітно-резонансну томографію. Така діагностика допомагає виявити пухлину або аневризму судин головного мозку. Подібні захворювання викликають головні болі, схожі з нападами мігрені. Якщо інтенсивні головні болі виникли в зрілому віці (після 40-50 років), то потрібно терміново проконсультуватися у невролога, так як це вже не мігрень, а інше серйозне захворювання.

Читайте наші статті:

Достатньо в організмі кальцію?

Набряк суглоба

Очистити кишечник

Весняний авітаміноз: необхідні вітаміни