Живокіст лікарський.

окопник, живокост, свойства живокоста, история живокоста, лечение живокостом, лікування живокостом

Живокіст лікарський — багаторічна трав’яниста рослина з коротким чорним кореневищем і довгими вертикальними товстими розгалуженими, зовні чорними, а всередині сірувато-білими корінням завдовжки до 70 см, без прикореневих листя і бічних пагонів. Стебло живокосту прямостояче, висотою від 50 до 100 см, товсте, багатогранне, вгорі гіллясте, облиствена частина стебла живокосту крилата завдяки розлогим листям. Нижні листя живокосту цілокраї, до 50 см завдовжки і завширшки до 20 см. Середні листя на коротких черешках, верхні — яйцевидно-ланцентного, сидячі, звужені біля основи. Вся рослина покрита шорсткими білими щетинистими волосками. Квітки живокосту на прямостоячих коротких квітконіжках, зібрані в волотисте суцвіття. Чашечка квітки густо опушена шерстистими волосками. Віночок живокосту довжиною 10-20 мм, дзвоновий, брудно-пурпуровий або фіолетовий. Цвіте живокіст протягом усього літа. Плід сухий стручок, який при дозріванні розпадається на 4 гладких блискучих горішка. Плоди живокосту дозрівають в липні-вересні.

Рослина-отруйна!

Історія застосування в медицині

Ще за часів Авіценни ця рослина була популярною для загоєння ран. Ванни з окопником застосовували навіть для відновлення дівочої пліви і повернення невинності, а чоловіки «п’ють при болях в спині викликані різкими рухами, наприклад боротьбою або надмірною ретельністю з жінками».
Античні джерела свідчать, що воїни-легіонери Стародавнього Риму використовували живокіст для загоєння ран. Німецький алхімік і фармаколог Парацельс успішно використовував коріння живокосту для лікування ран, виразок і переломів.

Польський вчений Марцин призначав водні витяжки коренів живокосту, змішані з медом при внутрішніх кровотечах.
Ботанік Кульпепер вважав, що «якщо шматки м’яса, відірвані від тіла під час травмування, намочити у відварі живокосту, то вони приростуть до тіла».
У науково-практичну медицину живокіст вперше ввів англійський лікар C. J. Macalister. У 1912 році в журналі «British Medical Journal» він опублікував статтю, де вказував, що міститься в коренях живокосту алантоїн сприяє грануляції і регенерації пошкоджених тканин, чим і пояснюється здатність компресів із соку, відвару і кашки з подрібнених свіжих коренів живокосту добре загоювати застарілі рани і опіки.

Хімічний склад.

Корені містять крохмаль, цукор, багато слизових речовин, дубильні речовини, аспарагін, алкалоїди ціноглоссін і лазіокарпін, гліоксілдіуреід алантоїн, Дигало-ловую кислоту і сліди ефірної олії.
Алантоїн — речовина, що стимулює зростання кісткових, хрящових і м’язових клітин.

Застосування.

Живокіст досить широко застосовують у народній медицині різних країн як внутрішній і зовнішній засіб. Слизовий відвар і настій свіжих коренів зменшують і припиняють запальні процеси, зменшують і знімають болі, вбивають багатьох мікробів, зупиняють кровотечі і добре загоюють гнійні рани. Настій коренів живокосту володіє терпким і змягчаючою дією. Настій і відвар коренів мають також чудову властивість посилювати регенерацію (відновлення) різних тканин, притупляти біль і сприяти більш швидкому зрощенню кісток при їх переломах.

Гель-бальзам для тіла з окопником в інтернет-магазині «Фітомаркет»:
Гель-бальзам для тіла при болю і відкладення солей маклюри (золотий вус, живокіст) 100 мл

 

Читайте наші статті:

Жіноча квітка — ромашка

Зелень: користь і шкода

М’ята: лікувальні властивості і протипоказання

Квіти бузку: лікувальні властивості