Кліщовий енцефаліт

Кліщовий енцефаліт

Маленький і з вигляду нешкідливий кліщ може викликати небезпечне захворювання — кліщовий енцефаліт. Ця інфекційна хвороба проявляється лихоманкою, інтоксикацією та ураженням центральної нервової системи. Як убезпечити себе від цієї недуги? Що робити, якщо відбулося зараження? Які є способи лікування? Відповіді на ці та багато інших питань нам допомогла знайти кандидат медичних наук Ольга Володимирівна СОРОКІНА (р. Нижній Новгород).

Небезпеку в слині

Енцефаліт переносять собачий кліщ в Європі і тайговий кліщ в Сибіру і на Далекому Сході. Заражений клещсохраняет вірус все життя. Інфекція швидко поги-баетпри нагріванні, дії ультрафіолетового опромінення. Може довго зберігати активність у необробленому молоці. Вважається, що хвороба, викликана далекосхідним підтипом вірусу, протікає важче. Вірус кліщового енцефаліту міститься в слині комахи. Передача його людині або тварині відбувається в момент укусу. Слід зазначити, що, навіть якщо кліща видалити відразу після того, як він причепився, ризик захворіти все одно залишається. Можливе зараження і при роздавлюванні кліща на шкірі — через невеликі шкірні ранки і мікротравми вірус швидко проникне в кров. Можна підчепити хворобу і при вживанні некип’яченого козячого або овечого молока, так як кіз і овець кліщ інфікує дуже часто. У цьому випадку можуть виникнути сімейні спалахи хвороби.

Дивна втома

Зазвичай в місці присмоктування кліща не виникає жодних змін. Інкубаційний (прихований) період триває від 2 до 21 дня. Коли вірус проникає в кров, то з’являються ознаки, що нагадують грип: втома, стомлюваність, слабкість, зниження апетиту, може бути ломота в кістках, підвищення температури. Це так звана гарячкова форма хвороби. Вважається, що вона протікає досить легко, не залишаючи наслідків. У мозок вірус потрапляє через гематоенцефалічний бар’єр. Якщо це відбувається, то до лихоманці додаються неврологічні симптоми.

Бережіть нервові клітини

Тяжкість ураження нервової системи визначає прояви і прогноз хвороби. Якщо запалені мозкові оболонки, то кліщовий енцефаліт протікає в менингеальной формі. У такому разі до гарячковим проявів приєднуються різкий головний біль, світлобоязнь, напруження потиличних м’язів. Вважається, що ця форма також може протікати без наслідків. При ураженні нервових клітин мозку розвивається осередкові форми захворювання. Саме вони є найбільш небезпечними, оскільки можуть залишити важкі ускладнення або призвести до летального результату. Згодом можливе порушення рухових функцій, розлад пам’яті, нерідко люди стають інвалідами. Лікування кліщового енцефаліту проводиться тільки в лікарні, як правило, у відділенні інтенсивної терапії. Своєчасне направлення в стаціонар може поліпшити прогноз захворювання!

Щеплення від кліщового енцефаліту

Сама надійна міра захисту — це вакцинація, іншими словами щеплення. Обов’язковій вакцинації підлягають люди, які працюють в осередках ризику за енцефаліту геологи, лісники, мисливці і так далі. Щеплення можуть проводитися як за планової, так і екстреної схемою. Вакцинація складається з трьох ін’єкцій, курс розрахований на рік, але вже після перших двох ін’єкцій можна розраховувати на те, що в організмі виробився достатній рівень антитіл. Інтервал між першою і другою ін’єкціями повинен бути не менше місяця (від місяця до п’яти), тому починати вакцинацію потрібно в лютому-березні. Третє щеплення роблять через рік після першої, тобто в наступному лютому-березні. Ревакцинація проводиться одноразової щепленням 1 раз в 3 роки. Потрібно зауважити, що вакцинація від енцефаліту не входить в Національний календар щеплень, тому доведеться подбати про себе самим. Екстрена схема (дві ін’єкції з інтервалом в два тижні) проводиться в тому випадку, якщо чоловік приїхав у вогнище поширення кліщового енцефаліту раптово. Небезпечний період — весна і літо. В інші сезони екстрена профілактика енцефаліту не проводиться. Через рік щеплені вакцинуються повторно. Якщо людина не щеплена, але кліщ його все-таки вкусив, то профілактично йому вводиться доза імуноглобуліну. Тому при присасывании кліща обов’язково треба звертатися до медичних працівників!

Як захиститися від кліща

Втім, без особливої необхідності місця проживання кліщів краще уникати, особливо у травні-червні. А якщо вже ви зібралися в ліс, то ходіть второваними стежками, не залазячи в гущавину. Одягайте одяг з довгими рукавами. Штани заправляйте в шкарпетки, носіть високі чоботи. Не нехтуйте головним убором. Щоб було легше помітити кліщів, краще підходить світлий одяг. Після повернення з лісу одяг і тіло треба оглянути.

Викручуємо кліща

Видаляти кліща можна манікюрним пінцетом або ниткою, обв’язавши її навколо голови паразита. Кліщ видаляється раскачивающе-выкручивающими рухами. Важливо — не розчавити кліща. Іноді викрутити комаху допомагає рослинне масло, капніть пару крапель на місце присмоктування. Ранку можна обробити будь-яким дезинфікуючим розчином (йодом, зеленкою, спиртом). Після видалення кліща треба відвезти в медичний заклад на аналіз. Після укусу зараженим вірусом енцефаліту кліща необхідно протягом 3 днів провести екстрену профілактику. Ввести противоклещевой імуноглобулін в дозі 1 мл на 10 кг ваги або приймати йодантипирин за відповідною схемою. А ось робити щеплення від кліщового енцефаліту після укусу кліща не лише пізно, але і протипоказано. Якщо людина вже отримав вірус, який знаходиться в інкубаційному періоді, йому ще додається вірус (хоча це і убита вакцина), можуть бути ускладнення. Вакцинуватися проти кліщового енцефаліту необхідно до сезону активності кліщів. У європейській частині Росії люди знаходяться в групі ризику, оскільки раніше цього захворювання не було, а отже, і не виробився імунітет.

Читайте наші статті:

Гіалуронова кислота чарівний магніт

Пружна і еластична шкіра – що важливо враховувати

Білий шум – допомога для молодих батьків

Від укусів комарів