Допомога при обмороженні

обморожение

Отримати обмороження можна і при температурі повітря від  −температури  до +5 градусів. Для цього достатньо збігу таких факторів, як вологе повітря, низька температура і холодний вітер. А ще відмороженню сприяє носіння тісного одягу, взуття і рукавичок, а також ослаблення організму в результаті хвороби. Головне — вчасно відчути перші ознаки. Спочатку це блідість шкіри і невелика біль. Потім біль посилюється і переходить у оніміння, постраждалий ділянку шкіри виглядає восковим, мертвотно блідим.

Як правильно надати першу допомогу

Звільніть відморожені частини тіла від одягу, зніміть всі металеві предмети: браслети, ланцюжки і т. п. Це поліпшить кровообіг. Забезпечте теплоізоляцію пошкодженої ділянки: накладіть як пов’язку шарф, теплу хустку. При можливості покладіть під шарф товстий шар вати і прикрийте його поліетиленом. Якнайшвидше доставте потерпілого в тепле приміщення і дайте йому гаряче питво (дорослому можна трохи алкоголю). Приготуйте теплу воду (20-30 град.), потримайте в ній 30 хвилин пошкоджену поверхню. Одночасно з цим можна виконати масаж. При відмороженні особи або вушних раковин, прикладіть на 30 хвилин вологі теплі серветки до ушкоджених ділянок. Якщо допомога надана правильно, через деякий час у них з’являться «ознаки життя»: біль, свербіж, печіння, поколювання. Відразу ж обережно протріть хворе місце 70%-ним спиртом і накласти суху пов’язку, а для додаткового зігрівання перший шар бинта утепліть шаром вати і закрийте його наступними шарами. На обличчя і вуха можна покласти шматок теплої сухої тканини. Після відновлення чутливості пошкоджену ділянку можна змастити гусячим жиром, свинячим нутряним салом або борним вазеліном. Не можна ні в якому разі: — розтирати відморожені місця снігом, або грубою тканиною: це додатково травмує шкіру; — зігрівати відморожені ділянки за допомогою гарячих ванн, грілок або сухого жару, що може привести до омертвіння тканин; — згинати і розгинати відморожену руку або ногу, щоб уникнути пошкодження судин і нервових закінчень.

Як захиститися від обмороження та переохолодження

В холодну пору року одяг повинна складатися з трьох шарів: бавовняного натільної білизни, яка добре вбирає вологу, вовняних речей, що створюють теплову прошарок, і верхній одяг, що відповідає погоді: у відлигу можна надіти куртку на синтепоні, в мороз віддати перевагу хутряної одязі. Ноги повинні бути сухими. Якщо ви страждаєте підвищеною пітливістю ніг, можна протирати їх на ніч 10%-ним розчином формаліну. Не виходьте на мороз голодними. У вашому раціоні має бути калорійна їжа з достатньою кількістю-вуглеводів і калію, який покращує кровообіг і допомагає організму протистояти холоду. Перед виходом на мороз пийте більше рідини, але не алкоголю. Хоча після «100 грам» і виникає відчуття тепла, насправді тепловіддача тільки збільшується за рахунок розширення судин. Перебуваючи на вулиці в морозну погоду, більше рухайтеся, щоб підтримати кровообіг.

Читайте наші статті:

Чи потрібно вечеряти?

Джерела рослинного білка

Як зберегти ясний розум до старості

Як збити температуру вдома