Нестероїдні протизапальні препарати нового покоління

Від хвороб, на жаль, ніхто не застрахований. Переважна більшість захворювань супроводжується запаленням, болем, підвищенням температури. Для полегшення стану хворого до початку лікування слід усунути ці симптоми. І для цих цілей найчастіше використовуються нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Вони названі так через свого кардинальної відмінності від стероїдних лікарських засобів, що володіють рядом істотних побічних ефектів.

Датою народження нестероїдних протизапальних препаратів прийнято вважати 1829 рік, коли з кори добре знайомого нам дерева – верби – була успішно виділена саліцилова кислота, з якої в даний час виробляють всім відомий аспірин.

Нестероїдні протизапальні препарати нового покоління

Відміну НПЗП від стероїдних гормональних лікарських засобів в тому, що вони не викликають звикання, пригнічення дихання, седацию (сонливість). Більшість цих препаратів продаються без рецепту, вони доступні для населення і широко використовуються в лікарській практиці.

Принцип дії НПЗП, показання до застосування

Механізм впливу нестероїдних протизапальних засобів полягає у пригніченні ферменту циклооксигенази (ЦОГ), який відповідальний за вироблення біологічно активних речовин – простагландинів. У свою чергу, останні і винні у розвитку запалення в тканинах організму і, як наслідок, підвищення температури тіла.

НПЗП використовуються як протизапальні засоби при захворюваннях опорно-рухової системи:

 • різноманітні форми артриту (ревматоїдний, остеоартрит, псариатический)
 • остеохондрози
 • грижі хребта
 • больові синдроми при травмах і ударах
 • метастази в кістках

Нестероїдні протизапальні препарати нового покоління

Також часто використовують НПЗП для знеболювання при головних болях і мігрені, дисменореї, післяопераційних болів, ниркових кольках і т. д. Завдяки гальмуючого впливу на синтез простагландинів, ці ліки впливають також жарознижувальну дію.

Систематизація нестероїдних протизапальних засобів

Велика група лікарських засобів, що носять назву нестероїдних протизапальних засобів, підлягає класифікації за різними ознаками.

Чим схожі ці препарати і чим відрізняються один від одного?

За хімічним походженням НПЗП бувають кислотними і некислотными похідними.

Кислотні НПЗП:

 • Салиципаты (на основі саліцилової кислоти) – аспірин, дифлунизал
 • Пиразолидины (пиразолоновая кислота) – анальгін, метамізол натрію, фенілбутазон
 • Похідних фенілоцтової кислоти – диклофенак, ацеклофенак
 • НПЗП на основі индоуксусной кислоти – індометацин, этодолак, сулиндак
 • На основі пропіонової кислоти – кетопрофен, ібупрофен
 • Оксикамы – піроксикам, мелоксикам

Некислотные НПЗП:

 • Алканоны
 • Похідні сульфонаміду

Також нестероїдні препарати розрізняються по виду і інтенсивності впливу – аналгезуючу, протизапальну, комбіновані. Так, кращим знеболюючою властивістю володіють Диклофенак, Індометацин,Кеторолак, Кетопрофен. Ефективно зняти запалення зможуть Індометацин, Флурбіпрофен, Диклофенак, Піроксикам.

Взагалі Диклофенак є найефективнішим препаратом цієї групи за всіма параметрами. Позмагатися з ним можуть Індометацин та Кетопрофен.

Побічні ефекти

Незважаючи на свої чудові лікувальні властивості, які обумовлюють їх активне застосування, НПЗП мають також і побічні ефекти. При тривалому застосуванні вони чинять негативний вплив на організм, в основному воно спрямоване на ШКТ, нирки, серцево-судинну систему.

У зв'язку з тим, що нестероїдні препарати в більшості випадків мають кислотне походження, при тривалому курсовому прийомі вони можуть викликати подразнення слизової шлунка і в наслідок поява внутрішніх кровотеч і виразок.

Побічна дія НПЗП також почасти пояснюється тим, що вони блокують синтез простагландинів не тільки у вогнищі запалення, але і в інших органах організму. Наприклад, в системі кровопостачання ці речовини відповідають за функцію ендотелію судин, їх нестача призводить до зменшення згортання крові і ризику розвитку кровотеч.

Вплив на нирки з боку НПЗП полягають у зниженні ниркового кровотоку, затримки в організмі води і натрію, що в кінцевому підсумку призводить до артеріальної гіпертензії (підвищення артеріального тиску).

Щоб зменшити агресивну дію на слизову шлунка, використовують кілька методів:

 • Одночасний прийом препаратів, що зменшують кислотоутворення;
 • Застосування НПЗП іншої форми випуску (гелі, мазі, свічки, ін'єкції)
 • Використання при виробництві ліків спеціальних оболонок, що розчиняються у кишечнику, минаючи травний тракт.

Однак вказані способи не завжди забезпечують бажаний результат, тому актуальним стало питання про зміну підходу до виробництва НПЗП.

Нестероїдні протизапальні препарати нового покоління

Бажання зменшити небажаний вплив ліків на організм призвело до появи нестероїдних протизапальних препаратів нового покоління.

Справа в тому, що фермент циклооксигеназу має дві ізоформи: ЦОГ-1 та ЦОГ-2. Ізофрома ЦОГ-1 контролює вироблення простагландинів, які забезпечують цілісність слизової шлунка, цей фермент виконує захисну функцію в організмі, і надмірне його пригнічення лікарськими засобами може призвести до розвитку ерозій і виразок шлунка.

А ось ізофрома ЦОГ-2 стимулює появу простагландинів, які сприяють розвитку запальних процесів в тканинах, тому її активне придушення і є необхідною умовою ефективної дії лікарських препаратів. Нестероїдні протизапальні препарати нового покоління враховують різну дію двох ізоформ, тому відрізняються щадним впливом на ЦОГ-1 і максимально пригнічують ЦОГ-2.

Нестероїдні протизапальні препарати нового покоління

Першими НПЗП з такими властивостями вважаються оксикамы (Піроксикам, Моваліс). Крім виборчого впливу на ЦОГ-2, вони характеризуються також пролонгованим періодом напіввиведення з організму, що забезпечує більш тривалий лікувальний ефект.

При застосуванні НПЗП поліпшеного складу спостерігається помітне зменшення кількості побічних дій. Однак за все варто платити, в буквальному сенсі цього слова. Не дарма нестероїдні протизапальні препарати нового покоління «славляться» своєю високою ціною.

Схожі статті:

 • Антигістамінні препарати нового покоління

  Алергію можна з упевненістю назвати хворобою 20 століття. Ще в 50-х роках минулого століття мало хто з населення нашої країни був знайомий з типовими проявами алергічних реакцій у людини. Змінивс...

 • Характеристика противірусних препаратів нового покоління

  Згідно з міжнародними статистичними даними, доросла людина в середньому за рік хворіє 2-3 тижні гострими респіраторними захворюваннями, застудою або грипом. Кожному відомо, що такі захворювання д...

 • Противірусні препарати при ГРВІ – лікуємося правильно.

  ГРВІ або гостра респіраторна вірусна інфекція для багатьох зовсім не привід скасовувати власні плани або йти на лікарняний, це той вид застуди, яку, здається, можна легко перенести на ногах, макс...

 • Противірусні препарати для дітей

  Нездужання рідної дитини – тяжке випробування для будь-якого батька. На жаль, уникнути хвороб не вдається нікому, адже дитячий імунітет знаходиться в стадії формування аж до підліткового віку. До...

 • Норма гемоглобіну в крові у жінок

  Скаржитеся на хронічну втому, головний біль, астенію, задишку? Тоді естьпоказания для здачі аналізу на виявлення рівня гемоглобіну в крові. Що це за елемент, якою є його роль в організмі, чим заг...