ЛОПУХ: корисні властивості і протипоказання

з чого це лопухом називають нетямущих людей? Шані лопух став синонімом непристосованого людини – невідомо. Натомість, добре відома користь цього вельмишановного на Русі рослини. Його аж ніяк не назвеш безглуздим і нікчемним.

ЛОПУХ: корисні властивості і протипоказанняВідноситься лопух до благородного сімейства айстрових, росте два роки, а невеликі квіточки, що з'являються на другий рік життя лопуха, і, правда, дуже схожі на айстри. Після того, як квіточки відцвітають, рослина покривається колючками, і його починають називати реп'яхом. Цілющими є всі частини лопуха, але найбільше – його корені, які не тільки лікують, але й нагодувати можуть смачно. Застосовується лопух і в косметиці.

Лопух: лікувальні властивості

Збирати коріння лопуха можна тільки в перший рік його життя. Саме протягом першого року у коренях лопуха концентрація цілющих речовин найбільш оптимальна і лікувальна. На 45% корінь лопуха складається з полісахариду інуліну. Є в ньому жирне і ефірні масла, протеїн. У листі лопуха є слиз і дубильні речовини. Цілющими є і насіння цієї рослини. Все це в сукупності робить лопух аналогом женьшеню Середньої смуги Росії.Добре відомі болезаспокійливі і протизапальні властивості лопуха: варто докласти великий лист лопуха до хворій голові, і біль зменшується. Прикладають кашку з листя і до запалених і пораненным місцях. Антисептичні властивості лопуха допомагають вилікувати фурункули та інші стафилаккоковые болячки.

Ефективно застосування листя лопуха і при маститі грудей. Експериментально встановлено, що лопух здатний навіть зупинити зростання ракових клітин. У народній медицині з успіхом застосовуються три види лопуха: малий, великий і повстяний. А ось офіційна медицина правом лікувати людей наділила тільки лопух великий. Наша фармацевтична промисловість виробляє лікарські засоби з лопуха, наприклад, препарат, який так і називається - «Корінь лопуха». Відноситься це лікарський засіб до диауретикам, жовчогінну засобів і ненаркотическим анальгетиків і випускається у вигляді круглих брикетики за 10 р. Продається в аптеках і подрібнені коріння цієї рослини. Нескладно зробити ліки з лопуха і самостійно.

Лопух як продукт харчування

Даремно ми вважаємо лопух своїм земляком. Кажуть, його завезла до Росії царська кіннота після війни з французами 1812 року. Взагалі в деяких країнах, наприклад, в Японії лопух вирощують на грядках як цінний овоч. З його коріння в перший рік їх зростання можна приготувати смачне і корисне повидло. Листя і черешки лопуха годяться для приготування салатів, їх кладуть у супи, додають в гарніри. Смажені корені можна використовувати для приготування кавового напою, мелені коріння, додані в випічку, роблять її більш рум'яної.

ЛОПУХ: корисні властивості і протипоказанняЛопух на службі косметики

Настоєм з коренів лопуха і раніше, і зараз люди полоскали волосся після миття; втирали цей настій у шкіру голови, З лопуха готують лосьйони для жирної шкіри обличчя, маски з подрібненого листя лопуха добре відновлюють втомлену, бліду шкіру. Екстракти лопуха додають в шампуні і лаки для волосся.До речі, знамените реп'яхову олію роблять теж з коренів лопуха.

Кому лопух протипоказаний

Як і багато лікарські засоби, наприклад, лавровий лист, лопух протипоказаний вагітним жінкам і молодим мамам, які годують дітей грудьми. Може викликати реп'ях ( це не окрема рослина, а той же лопух на другому році життя!) і алергічну реакцію. Зрідка зустрічається і індивідуальна непереносимість лопуха.

Схожі статті: