Вивчення мови: студенти-заочники як приклад для наслідування

Вивчення мови: студенти-заочники як приклад для наслідування

У цій статті мені хотілося б продовжити важливу і потрібну тему віку при вивченні іноземних мов. Давайте розглянемо деякий, так би мовити, практичне застосування віку на прикладі студентів, які навчаються на заочному відділенні.

Вже багато років я працюю з групами студентів-заочників і з цікавістю спостерігаю за цією абсолютно особливою категорією учнів. Зі зрозумілих причин ці групи завжди дуже «різношерсті»: за віком (від 17 до 50-ти з гаком), освіти, рівня іноземної мови, професійної діяльності, цілям. Але незалежно від відмінностей об'єднує їх всіх одне - фініш. Щоб отримати залік або здати іспит, необхідно осилити певний обсяг граматики, читання, перекладу, зробити обов'язкові контрольні роботи.

Навчальне навантаження у заочників

А щоб добігти до фінішу відводиться 2-3 тижні, близько 30-ти академічних годин (порівняйте: у студентів денного відділення на ту ж програму - 2 семестри та порядку 80-100 годин.) Ситуація дуже непроста, навіть можна сказати жорстка, якщо врахувати, що паралельно з іноземною мовою студентів лавина накриває з лекцій, семінарів, лабораторних, курсових робіт з інших предметів. Однак чомусь дуже часто саме іноземна мова викликає у студентів найбільший стрес. Уважно вивчаючи цю з року в рік повторюється ситуацію, приходжу до висновку, що особливо на перших заняттях істотну роль відіграють вікові відмінності і пов'язана з ними розумова і особливо психологічна напруженість.

У загальних рисах можна відзначити, що на початку курсу навчання лідирують, навіть кілька пригнічуючи, вчорашні школярі, в той час як їх одногрупники старші ще запускають двигун - розігріву заважають призабута школярская вправність, невпевненість, хвилювання за прожиті роки, «комплекс сивини». Але поступово «команди» вирівнюються, і на фініші, як ви вже здогадалися, «стара гвардія» залишає «молоду» далеко позаду. Чому?

Переваги учнів старших

Вікові учні на підставі свого життєвого досвіду і пов'язаної з цим установкою, настроєм на навчання, а також більшою зацікавленістю на заняттях, часто більш активно, а значить, більш успішно беруть участь у навчальному процесі, ніж їхні молоді колеги. Молоді люди, хоча ще й не розгубили шкільні пізнання, стикаючись з яким-небудь нерозумінням, складають крильця, втрачають увагу, що відключаються, займаються сторонніми справами. Крім того, часто ще й з-за невеликого життєвого досвіду вони відчувають труднощі в тематичних областях, а також в розпізнаванні зв'язків з іншими аспектами.

А ось їхні старші однокурсники не бояться зізнаватися, що чогось не знають або не пам'ятають, хоча через пару занять вони з подивом помічають, як багато знають і скільки всього згадується! Вони з задоволенням «прокидаються», згадують іноземна мова, задають питання по суті, напружують і задіють всі сили, радіють кожному маленькому успіху і захоплюють своїм ентузіазмом молодь. Проте ці позитивні ефекти іноді стають обмеженими у вікових учнів. Іноді досвід, вже відомі знання, звична і відпрацьована схема поведінки можуть перешкодити осягати нове, в даному випадку іноземна мова. І ось тут вже молодь зі своєю легкістю в прагненні до незвіданого є хорошим прикладом і відіграє об'єднуючу роль.

А найголовніше, що підкуповує і стимулює мене при роботі зі студентами-заочниками, що всі вони, і молоді і не дуже, не просто хочуть отримати знання, їх мета - навчитися здобувати знання, тобто навчитися вчитися. Нехай же зітруться вікові межі, тому що вік - це всього лише кількість цифр в анкеті. Треба твердо вірити - вікового цензу на навчання не існує.

Читайте також: Вік - перешкода для вивчення іноземної мови? Іноземна мова: усуваємо психологічні бар'єри Іспити - рольова гра з самим собою

Ви вже знаєте про безкоштовній електронній розсилці "Поради експертів від А до Я"? Замість того, щоб читати сотні статей з теми, що Вас цікавлять або самостійно їх вишукувати по інформаційним службам, підпишіться на безкоштовну розсилку від наших експертів про найбільш важливі події та тренди » Зараз підписатися безкоштовно! «

Схожі статті: